$140
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 11338650 |
| UPC: | 751286235777 |
| Model: | John Varvatos V350 |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Clear dummy |
| Color Pattern: | Black Gradient |
| Lens Socket Width: | 50 mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Frame Width: | 50-19-140 |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Lens Width: | 55mm |
| Vertical: | 38 mm |
| Shape: | Full Frame Rectangle |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Men |
| Style: | Rectangle |
| Frame Material: | Plastic |
| Age Group: | Adult |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim Rectangular |
| Authenticity: | Guaranteed |
| Type: | Eyeglasses |
| Product Type: | Eyeglass Frames & Accessories |
| Theme: | Designer |
| Country of Origin: | Japan |
| Eyeglass Supplies: | Frames |
| Lenses: | Demo with Print |
| Product Line: | John Varvatos |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - John Varvatos V350 - Frame: Black, Lens: Clear dummy, , Pattern: Black Gradient (UPC: 751286235777)
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.