SALE: $125 (-67%) $375
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11333973 |
| MPN: | 26972 |
| UPC: | 0886678324231 |
| Model Number: | 26972 |
| Model Name: | 26972 |
| Model: | Pro Diver |
| Bezel Color: | Blue |
| Color: | Two-Tone/Blue |
| Band Color: | Silver Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Band Size: | Mens Standard |
| Band Width: | 20.0 |
| Band Length: | 180.0 |
| Size: | No Size |
| Lug Width: | 40 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Item Package Quantity: | 1 |
| Case Diameter: | 40.0 |
| Case Thickness: | 12.5 |
| Import Designation: | Imported |
| Metal Type: | No-Metal-Type |
| Part Number: | 26972 |
| Target Gender: | Male |
| Embellishment Feature: | Crystal |
| Dial Window Material: | Flame Fusion |
| Clasp Type: | Foldover Clasp |
| Theme: | Sports |
| Sport Type: | Diving |
| Display Type: | Analog |
| Batteries Required?: | Yes |
| Face Style: | Solid Blue |
| Batteries Included?: | Yes |
| Included Components: | Battery |
| Watch Movement Type: | Japanese Quartz |
| Water Resistance Depth: | 200.0 |
| Calendar Type: | Date |
| Series Number: | 26972 |
| Tax: | No Charge Tax |
| Shipment: | Free Shipment |
| Seller Rank: | Best Seller |
| Product: | New Product |
| Shipping: | Fast Shipping |
| Return: | 30 Days |
| ISBN: | 0886678324231 |
| Package Dimensions LxWxH: | 4.63x3.9x3.7 Inches |
| Weight: | 0.75 Pounds |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 26972 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men Unisex Adults |
| Caseback: | Snap |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Case Material: | Aluminum Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - 26972 - Two-Tone/Blue, Dial: Blue, Band: Silver, Gold (UPC: 0886678324231)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE