$216
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11310987 |
| MPN: | BQ2092 |
| UPC: | 796483215290 |
| Model: | BQ2092 |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Band Width: | 26 mm |
| Case Size: | 48 mm |
| Lug Width: | 26 mm |
| Bezel Type: | Fixed |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | BQ2092 |
| Department: | Men |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Style: | Luxury Dress/Formal Skeleton Casual Classic |
| Caseback: | Snap |
| Indices: | Roman Numerals |
| Type: | Wristwatch |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Display: | Analog |
| Case Finish: | Polished |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Self-Winding 12-Hour Dial Chronograph |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
ABOUT
Fossil watch - BQ2092 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 796483215290)
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.