SALE: $264 (-30%) $375
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11261998 |
| MPN: | Au106507e |
| UPC: | 0013205101779 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 23mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Closure: | Buckle |
| Gender: | Men |
| Bullet Point 5: | Stainless Steel Case |
| Movement Type: | Quartz |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | Black Dial |
| Case Diameter: | 40mm |
| Crystal Type: | Mineral |
| Clasp Type: | Buckle |
| Case Shape: | Round |
| Crown: | Push/pull |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | No Hour Marks |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | Au106507e |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator Push/Pull Crown |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - Au106507e - Dial: Black, Band: Black (UPC: 0013205101779)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE