SALE: $109 (-63%) $295
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11208831 |
| MPN: | 1517 |
| UPC: | 843836015172 |
| Model: | Force Lefty |
| Face Color: | Black |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 21 mm |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 21 mm |
| Gender: | Men`s |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | I-Force |
| BandWidth: | 22 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Black |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 13 mm |
| Collection: | I-Force |
| Crown: | Push and pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| WarrantyLength: | 3 years |
| WaterResistant: | 100 Meters |
| Closure: | Tang |
| Number of Jewels: | 10 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Multi-Dial Date Indicator Seconds Hand 12-Hour Dial Push/Pull Crown Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 1517 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Canvas Leather |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
| Manufacturer Part Number: | 1517 |
ABOUT
Invicta watch - Force Lefty - Force Lefty - 1517 - Face: Black, Dial: Black, Band: Black (UPC: 843836015172)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE