SALE: $116 (-32%) $170
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 11200635 |
| Model: | RA 5258 |
| Lens Color: | GREY |
| Frame Color: | BLACK |
| Temple Length: | 140 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Department: | Women |
| Style: | Butterfly |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | Tinted |
| Type: | Sunglasses |
| Features: | Lightweight |
| Vertical: | 44 mm |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| UV Protection: | UVA |
ABOUT
Ralph Lauren sunglasses - RA 5258 - Frame: BLACK, Lens: GREY
Sunglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.