SALE: $94 (-55%) $210
Is this Ice-Watch authentic?
Yes - we guarantee this Ice-Watch item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ice-Watch item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ice-Watch |
| SKU: | 11185281 |
| MPN: | STBSUL10 |
| Bezel Color: | Clear |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 7.26-7.5 in |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Formal Luxury Travel |
| Case Material: | Crystal |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | STBSUL10 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Ice-Watch watch - STBSUL10 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Clear
Watches by Ice-Watch
Created by the Belgian Jean-Pierre Lutgen, end of 2006, and distributed all around the world market since 2007, the ICE-WATCH watch, international, intercultural and intergenerational, has established itself as a must have accessory to wear and offer. As part of the entry-level segment and with multiple styles (colourful, trendy, sporty, fashion, elegant, vintage, minimalist, glamorous, urban), ICE-WATCH watches appeal to a wide audience, from the very young to the elderly, and perfectly adapt to the diversity of activities and tastes of those who wear them.