SALE: $78 (-34%) $119
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 11177480 |
| UPC: | 00200137437704 |
| Model: | Ralph Lauren 0RL6183 |
| Frame Color: | Dark Havana |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Comes with: | Original Case |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Vintage: | Yes |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Eyeglasses |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Plastic and Metal Metal Plastic |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim |
| Unit Quantity: | 1 |
| Lenses: | Plain Demo Lences |
| Product Line: | Ralph Lauren |
| Theme: | Tortoise |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - Ralph Lauren 0RL6183 - Frame: Dark Havana, Lens: Clear (UPC: 00200137437704)
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.