SALE: $132 (-31%) $190
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 11177058 |
| MPN: | 501773 |
| UPC: | 8053672852738 |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Color: | Green |
| Bridge Width: | 22 mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Department: | Women |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | UV400 |
| Lens Material: | Plastic |
| Style: | Cat Eye |
| Theme: | Designer Fashion Luxury |
| Frame Material: | Plastic |
| Manufacturer Color: | Havana Jerry/Olive Green |
ABOUT
Ralph Lauren sunglasses - 501773 - Frame: Brown, Lens: Green, Manufacturer: Havana Jerry/Olive Green (UPC: 8053672852738)
Sunglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.