$85
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 11176370 |
| UPC: | 08053672533798 |
| Model: | POLO RALPH LAUREN 8518 810 |
| Frame Color: | Brown |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 48 mm |
| Temple Length: | 130 mm |
| Vertical: | 23 mm |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Character: | Vision |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Unisex Kids |
| Type: | Eyeglasses |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Rectangular |
| Frame Material: | Acetate Plastic |
| Personalized: | No |
| Theme: | 90s Designer Tortoise |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Square |
| Unit Quantity: | 1 |
| Character Family: | Superman Cat Eye |
| Product Line: | POLO RALPH LAUREN 8518 810 |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - POLO RALPH LAUREN 8518 810 - Frame: Brown (UPC: 08053672533798)
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.