SALE: $838 $875
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 11049560 |
| MPN: | XL8833 8833 |
| Model: | Luminox Recon Nav spec |
| Bezel Color: | Blue White Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Sport Military Sports |
| Features: | Compass Date Indicator Water Resistant Water-Resistant Swiss Made 12-Hour Dial |
| Case Material: | Carbon Carbon Fiber Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Complications: | Date Indicator |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XL.8833 8833 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| Type of Certificate: | Original Warranty |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Certificate: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Luminox Recon Nav spec - Recon Nav spec - XL8833 8833 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Blue, White, Black
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.