SALE: $262 (-53%) $560
Is this Gucci authentic?
Yes - we guarantee this Gucci item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Gucci item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Gucci |
| SKU: | 11040704 |
| MPN: | GG0396O |
| UPC: | 0889652173832 |
| Model: | Urban |
| Color: | Gold |
| Frame Color: | Gold |
| Temple Length: | 140 |
| Lens Width: | 56 |
| Frame Width: | 121 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Unit Type: | oz |
| Gender: | Women`s |
| Lens Bridge: | 18 |
| Vertical: | 42 mm |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Silver |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Frame Material: | Titanium Plastic Acetate Metal |
| Style: | Full Rim |
| Theme: | Designer Metal |
| Features: | Square Full Rim |
ABOUT
Gucci eyeglasses - Urban - Urban - GG0396O - Gold, Frame: Gold (UPC: 0889652173832)
Eyeglasses by Gucci
Gucci is a prestigious luxury brand known for its bold designs and impeccable craftsmanship. Renowned for its iconic handbags, shoes, and clothing, Gucci embodies a unique blend of tradition and modernity. With Gucci, you can enjoy high-fashion pieces that make a statement and reflect your personal style, making it a favorite choice among fashion lovers worldwide.
YOU MIGHT ALSO LIKE