SALE: $181 (-63%) $489
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10998191 |
| MPN: | 49029 |
| UPC: | 886678658770 |
| Model: | S1 Rally Vortex |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Tonneau/Barrel |
| Style: | Driver Skeleton Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Luminous Hands Luminous Indexes Scratch-Resistant Screwdown Crown Self-Winding Water-Resistant Flame Fusion Crystal |
| Case Material: | Carbon Fiber Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Weight: | 95 G |
| Reference Number: | 49029 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Made in Singapore |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - S1 Rally Vortex - Rally Vortex - 49029 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 886678658770)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.