SALE: $105 (-46%) $195
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10916801 |
| MPN: | 47430 |
| UPC: | 886678629251 |
| color: | Green |
| size: | 43mm |
| Case Size: | 43mm |
| Size Type: | Regular |
| Reference Number: | 47430 |
| Style: | WATCH |
| watch_movement_type: | Quartz |
| model_name: | 47430 |
| water_resistance_depth: | 50.0 |
| item_package_quantity: | 1 |
| calendar_type: | Date |
| unspsc_code: | 54111501 |
| warranty_type: | 2 years |
| item_type_keyword: | watches |
| part_number: | 47430 |
| battery_installation_device_type: | installed_in_equipment |
| non_lithium_battery_packaging: | batteries_contained_in_equipment |
| embellishment_feature: | Crystal |
| target_gender: | unisex |
| water_resistance_level: | water_resistant |
| clasp_type: | Fold over push button |
| item_shape: | Round |
| model_number: | 47430 |
| Department: | mens |
| supplier_declared_dg_hz_regulation: | not_applicable |
| special_feature: | Chronograph |
| sport_type: | Walking |
| item_name: | Invicta Specialty Men 43mm Stainless Steel Gold Green dial.. |
| strap_type: | Bracelet |
| batteries_required: | true |
| power_source_type: | Battery Powered |
| product_site_launch_date: | 2024-07-25 |
| batteries_included: | true |
| manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - 47430 - Green (UPC: 886678629251)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE