SALE: $250 $274
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10914422 |
| MPN: | 43524 |
| UPC: | 886678576913 |
| Model: | Invicta S1 Rally Diablo |
| Band Color: | Yellow |
| Dial Color: | Black Skeleton |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Indices: | Arabic Numerals Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2022 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 16 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Unit Type: | Unit |
| Watch Shape: | Tonneau/Barrel |
| Style: | Casual Luxury Sport Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Scratch-Resistant Seconds Hand Self-Winding Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 43524 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | Racing |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta S1 Rally Diablo - Rally Diablo - 43524 - Dial: Black, Skeleton, Band: Yellow (UPC: 886678576913)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE