$764
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10909278 |
| MPN: | NB6045-51H NB604551H |
| UPC: | 013205163647 |
| Model: | Air Auto |
| Bezel Color: | Gray |
| Band Color: | Gray |
| Dial Color: | Gray |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Deployant |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | 24-Hour Fixed Bidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal Standard/Classic Sport Sports Classic Casual Pilot/Aviator |
| Features: | 3 Hand Date 12-Hour Dial Central Second Diamond Accent Mineral Crystal Date Indicator Screwdown Crown Day Indicator Water-Resistant 24-Hour Dial World Time |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Automatic |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | NB6045-51H NB604551H |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Air Auto - Air Auto - NB6045-51H NB604551H - Dial: Gray, Band: Gray, Bezel: Gray (UPC: 013205163647)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.