SALE: $115 (-67%) $345
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10906658 |
| MPN: | 29181 |
| UPC: | 0886678346745 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Blue Black |
| Band Color: | Silver Gold |
| Dial Color: | Gold |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel: | Uni-directional Rotating Coin Edge |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Pro Diver |
| Closure: | Deployant |
| Number of Jewels: | 17 Jewels |
| Dial Pattern: | Geometric |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator Seconds Hand Self-Winding 12-Hour Dial Splash Proof Scratch-Resistant Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | 29181 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Awareness |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 29181 - Dial: Gold, Band: Silver, Gold, Bezel: Blue, Black (UPC: 0886678346745)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE