$260
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 10906453 |
| MPN: | DZ4673SET |
| Model: | Diesel Griffed |
| Bezel Color: | Red |
| Strap Color: | Red |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Bracelet Size: | 19 5 cm |
| Closure: | Buckle |
| Power Source: | Battery |
| Case back: | Stainless steel |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Man |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Sport |
| Features: | Chronograph 12-Hour Dial 24-Hour Dial Water-Resistant |
| Case Material: | Resin |
| Movement: | Quartz Analog |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Buckle: | Pin buckle |
| Case Diameter: | 48mm |
| Reference Number: | DZ4673SET |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Water resistance Rating: | 5 ATM |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Griffed - Griffed - DZ4673SET - Dial: Black, Band: Red, Bezel: Red
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
YOU MIGHT ALSO LIKE