$269
Is this Golden Goose authentic?
Yes - we guarantee this Golden Goose item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Golden Goose item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Golden Goose |
| SKU: | 10906408 |
| Color: | Gold |
| Size: | M |
| Waist Size: | 30 in |
| Size Type: | Regular |
| Country of Origin: | Italy |
| Closure: | Pull On |
| Occasion: | Casual Party/Cocktail Travel |
| Fabric Type: | Tweed |
| Rise: | High (Greater than 10.5 in) |
| Personalize: | No |
| Department: | Women |
| Inseam: | 25 in |
| Style: | Dress Pants |
| Features: | Elastic Waist |
| Season: | Fall Spring Summer Winter |
| Pattern: | Solid |
| Material: | Polyester Polyurethane |
| Front Type: | Flat Front |
| Fit: | Regular |
| Type: | Pants |
| Leg Style: | Tapered |
| Theme: | City Festival Holiday Metal |
ABOUT
Golden Goose clothing - Gold
Clothing by Golden Goose
Golden Goose is an Italian luxury lifestyle fashion brand, globally known for its iconic sneakers. Golden Goose, the Italian luxury footwear brand, continues to reach new milestones while reshaping contemporary sneaker culture.