$545
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10894230 |
| MPN: | JY8149-05E_USA JY814905E |
| UPC: | 4974374339065 |
| Model: | Citizen Promaster Skyhawk A-T |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Buckle |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Analogue-Digital |
| Escapement Type: | Buckle |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Pilot |
| Features: | Solar Powered Radio Controlled Stop Watch Worldtime 24-hour |
| Case Material: | Stainless steel |
| Movement: | Eco-Drive |
| Water Resistance: | 20 bars |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | JY8149-05E_USA JY814905E |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Analog & Digital |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Promaster Skyhawk A-T - Promaster Skyhawk - JY8149-05E_USA JY814905E - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver (UPC: 4974374339065)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE