SALE: $110 (-45%) $199
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 10889221 |
| Model: | DL5288 |
| Color: | Crystal Blue 090 |
| Frame Color: | Beige |
| Lens Color: | Clear |
| Temple Length: | 145mm |
| Lens Socket Width: | 51mm |
| Bridge Width: | 20mm |
| Lens Width: | 51mm |
| Department: | Unisex |
| Style: | Aviator |
| Theme: | Designer |
| Type: | Prescription Eyeglasses |
| Features: | Full Rim |
| Custom Bundle: | No |
| Bundle Listing: | No |
| Frame Material: | Acetate Chrome Metal Plastic Titanium |
| Age Group: | Adult |
| Lenses: | Demo with Print |
| Vertical: | 38mm |
ABOUT
Diesel eyeglasses - DL5288 - Crystal Blue 090, Frame: Beige, Lens: Clear
Eyeglasses by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.