SALE: $184 (-23%) $239
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 10887099 |
| MPN: | DZ4552 |
| UPC: | 698615138661 |
| Model: | Diesel Mega Chief |
| Bezel Color: | Black Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Gold Gold Black |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 51 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Sport |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Chronograph Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | DZ4552 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Mega Chief - Mega Chief - DZ4552 - Dial: Black, Gold, Gold, Black, Band: Black, Bezel: Black, Gold (UPC: 698615138661)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
YOU MIGHT ALSO LIKE