SALE: $334 (-33%) $499
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10887014 |
| MPN: | V184 John Varvatos V184 |
| UPC: | 751286343335 |
| Model: | John Varvatos V184 |
| Frame Color: | Gold |
| Lens Color: | Demos with Imprint |
| Frame Width: | 138 mm - Medium to Large Size |
| Bridge Width: | 17mm |
| Lens Width: | 54mm |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Vertical: | 37 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Unisex |
| Type: | Eyeglasses |
| Frame Material: | Titanium |
| Style: | Rectangular |
| Theme: | Classic |
| Features: | Full Rim Rectangular Titamium Spring Hinges Titanium Nose Pads |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - John Varvatos V184 - V184 John Varvatos V184 - Frame: Gold, Lens: Demos with Imprint (UPC: 751286343335)
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.