$122
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 10885668 |
| MPN: | DL 5116 005 Denimeye |
| UPC: | 664689645817 |
| Model: | DL5116 005 Denimeye |
| Frame Color: | Gray |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Frame Width: | 135 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Lens Width: | 53mm |
| Vertical: | 42 mm |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Bundle Listing: | No |
| Department: | Men |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| Age Group: | Adult |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim Rectangular |
| Pattern: | Camo |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Cartoon TV & Movie Characters Celebrity Classic Clubwear Cosplay Designer Fairytale & Fantasy Geek Goddess Goggles Hippie Hipster Logo Love Modern Movie Music Nerd Novelty Preppy Princess Punk Retro Rock Rockabilly School Superhero Teacher |
| Manufacturer Color: | 005 |
ABOUT
Diesel eyeglasses - DL5116 005 Denimeye - Denimeye - DL 5116 005 Denimeye - Frame: Gray, Manufacturer: 005 (UPC: 664689645817)
Eyeglasses by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.