SALE: $145 (-26%) $195
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10884286 |
| MPN: | 23085 |
| UPC: | 0886678528547 |
| Model: | Invicta S1 Rally |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Yellow |
| Lug Width: | 17 mm |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | More than 23 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator 12-Hour Dial Push/Pull Crown Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Warranty: | Factory Warranty |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 23085 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Vehicles/Transportation |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta S1 Rally - Rally - 23085 - Dial: Yellow, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 0886678528547)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE