SALE: $66 (-67%) $198
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10862512 |
| MPN: | V515 |
| Frame Color: | Select Variation |
| Temple Length: | 145mm |
| Lens Width: | 53mm |
| Bridge Width: | 20mm |
| Temple Width: | 145mm |
| Style: | Square |
| Department: | Men |
| Frame Material: | Acetate |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Technology: | Anti-Reflective |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV |
ABOUT
John Varvatos sunglasses - V515 - Tort-Grey/Blue (TGR53), Frame: Select Variation
Sunglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.