$291
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10852402 |
| Model: | Classic Varvatos Aviator |
| Color: | Camo Tortoise |
| Frame Color: | Camo Tortoise |
| Lens Color: | Green |
| Bridge Width: | 16mm |
| Frame Width: | 143mm |
| Lens Socket Width: | 56mm |
| Size: | 56-16-145mm |
| Temple Length: | 145mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Features: | New/Old Stock Unworn With Case |
| Frame Material: | Acetate |
| Lens Material: | CR-39 Polycarbonate |
| Lens Technology: | CR-39 Polycarbonate with Backside Anti-Reflective Treatment |
| Material: | Acetate |
| Occasion: | Any |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Original/Reproduction: | original |
| Pattern: | Camo Tortoise |
| Style: | Aviator |
| Theme: | Designer New Unworn |
| Title: | John Varvatos Classic Sunglasses-Camo Horn Acetate-Green Lenses-N |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV Protection |
| Vertical: | 46mm |
ABOUT
John Varvatos sunglasses - Classic Varvatos Aviator - Classic Varvatos Aviator - Camo Tortoise, Frame: Camo Tortoise, Lens: Green
Sunglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.