SALE: $110 (-45%) $200
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10447037 |
| MPN: | EV0044-58A |
| UPC: | 013205103674 |
| Dial Color: | Silver |
| Country of Origin: | Japan |
| Department: | Women`s |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Solar Powered Eco-Drive |
| Year Manufactured: | 2000-2009 |
| Reference Number: | EV0044-58A |
| Seller`s Warranty: | Yes |
| Water Resistance: | Not Water Resistant |
| Extra Links: | No |
| Clasp: | Deployment Clasp with Push Btn |
| Bracelet/Strap Material: | Stainless Steel |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34mm |
| Collection: | Quartz |
| Crown Type: | Push and Pull |
| Crystal Type: | Mineral Crystal |
| Features: | Swarovski Crystals |
| Water Resistance Rating: | 30 Meters (100 Feet) |
| Type: | Wristwatch |
ABOUT
Citizen watch - EV004458A - EV0044-58A - Dial: Silver (UPC: 013205103674)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE