SALE: $275 (-30%) $395
Is this Rag & Bone authentic?
Yes - we guarantee this Rag & Bone item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Rag & Bone item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Rag & Bone |
| SKU: | 10423113 |
| Color: | Green |
| Size: | 0 |
| Waist Size: | 26 in |
| Size Type: | Regular |
| Country of Origin: | United States |
| Closure: | Zip |
| Occasion: | Casual |
| Accents: | drawstring cuffs elevate pure-cotton cargo pants |
| Rise: | High (Greater than 10.5 in) |
| Personalize: | No |
| Department: | Women |
| Unit Type: | Unit |
| Inseam: | 29 in |
| Style: | Cargo |
| Features: | adjustable buckles on the sides. |
| Season: | Fall Spring Summer Winter |
| Unit Quantity: | UND |
| Pattern: | Solid |
| Garment Care: | Machine Washable |
| Material: | 100% cotton |
| Fit: | Regular |
| Type: | Pants |
| Theme: | Army |
ABOUT
Rag & Bone clothing - NA - Green
Clothing by Rag & Bone
Rag & Bone is a contemporary fashion brand known for its urban aesthetic and meticulous attention to detail, seamlessly blending British heritage with modern design.
With a commitment to quality craftsmanship, Rag & Bone offers effortlessly chic apparel that embodies both style and functionality.