$346
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10413327 |
| MPN: | AT2470-85H_USA AT247085H |
| UPC: | 4974374297150 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 19 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 19 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Fold over with push button clasp |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Chronograph |
| Escapement Type: | Fold over with push button clasp |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Pilot |
| Features: | Chronograph Solar Powered Stop Watch 24-hour Display Luminous Hands |
| Case Material: | Titanium |
| Movement: | Eco-Drive |
| Water Resistance: | 10 bars |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | AT2470-85H_USA AT247085H |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Titanium |
| With Manual/Booklet: | No |
| Display: | Chronograph |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - AT2470-85H_USA AT247085H - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 4974374297150)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE