$541
Is this Shinola authentic?
Yes - we guarantee this Shinola item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Shinola item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Shinola |
| SKU: | 10393540 |
| MPN: | S0120245785 |
| UPC: | 887365982512 |
| Model: | Shinola The Traveler |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Dune Canvas |
| Dial Color: | Alabastar |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Buckle |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Fixed Bezel Screwdown Crown Seconds Hand Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | S0120245785 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Canvas |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | United States |
| Display: | Analog |
ABOUT
Shinola watch - Shinola The Traveler - The Traveler - S0120245785 - Dial: Alabastar, Band: Dune Canvas, Bezel: Silver (UPC: 887365982512)
Watches by Shinola
Shinola is a luxury design brand with an unwavering commitment to crafting products that are built to last—from timepieces to leather goods, jewelry to audio.