SALE: $84 (-26%) $114
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10387502 |
| MPN: | 34097 |
| UPC: | 0886678407835 |
| Model: | Invicta Specialty |
| Bezel Color: | Gold Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Silver Gold White Black |
| Lug Width: | 16 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Unit Type: | Unit |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Style: | Casual |
| With Papers: | Yes |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Indices: | No Hour Marks |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands 12-Hour Dial Push/Pull Crown Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 34097 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Specialty - Specialty - 34097 - Dial: Silver, Gold, White, Black, Band: Black, Bezel: Gold, Black (UPC: 0886678407835)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE