SALE: $754 (-21%) $950
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 10372997 |
| MPN: | L37604563 L37604563 |
| Model: | Longines Conquest |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Solid |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 11.5mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Formal Luxury Military Pilot/Aviator Skeleton Sport Travel Luxury Dress Styles Standard/Classic |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Sapphire Crystal Screwdown Crown Seconds Hand Swiss Made Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant Date Hour Minute Second |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Crystal: | Scratch Resistant Sapphire |
| Power Reserve: | Approx 38 Hours |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | L3.760.4.56.3 L37604563 |
| Type: | Wristwatch |
| Dial Type/Hands/Markers: | Analog /Silver/ Index |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Longines watch - Longines Conquest - Conquest - L37604563 L37604563 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE