$202
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12009800 |
| MPN: | 26802 |
| UPC: | 886678322435 |
| Model: | Invicta Speedway Viper |
| Dial Color: | Black Blue Silver |
| Band Color: | Blue Gray |
| Bezel Color: | Black |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Lug Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 26802 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Rotating Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Splash Proof Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Multi Dial |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet/Link Band |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Polished |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Complications: | Date Indicator |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Speedway Viper - Speedway Viper - 26802 - Dial: Black, Blue, Silver, Band: Blue, Gray, Bezel: Black (UPC: 886678322435)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE