$1229
Is this Xeric authentic?
Yes - we guarantee this Xeric item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Xeric item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Xeric |
| SKU: | 12482518 |
| Model: | Xeric Vendetta II |
| Bezel Color: | Gray Orange |
| Band Color: | Gray Orange |
| Dial Color: | Gray Orange |
| Lug Width: | 52 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13.8 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid Stainless Steel w/Exhibition Window |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Wandering Hour High Beat |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Skeleton Sport Fashion & Casual Casual |
| Features: | Limited Edition |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Xeric watch - Xeric Vendetta II - Vendetta - Dial: Gray, Orange, Band: Gray, Orange, Bezel: Gray, Orange
Watches by Xeric
Reimagining time and space, Xeric pushes the boundaries of watch design and time displays. They are passionate about creating time machines that you`ve never seen before while still keeping them affordable.