SALE: $1455 (-16%) $1730
Is this Chanel authentic?
Yes - we guarantee this Chanel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Chanel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Chanel |
| SKU: | 11762898 |
| Model: | 5553-A 622/S8 |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Gray |
| Logo Color: | Pale Gold |
| Temple Length: | 140 mm |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Bridge Size: | 17 mm |
| Gender: | Women |
| Protection: | 100% UVA & UVB |
| Department: | Women |
| Type: | Sunglasses |
| Style: | Rectangular |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | Gradient Polarized Tinted |
| Frame Material: | Acetate |
| UV Protection: | 3P |
| Features: | Prescription Friendly |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Vertical (including frame): | 45 mm |
| Country of Origin: | Italy |
ABOUT
Chanel sunglasses - 5553-A 622/S8 - Frame: Black, Lens: Gray, Logo: Pale Gold
Sunglasses by Chanel
Chanel is a luxury company that focuses on high fashion and ready-made clothes, luxury products, and accessories. As a fashion designer, Coco Chanel catered to women`s taste for elegance in dress, with blouses and suits, trousers and dresses, and jewelry of simple design, that replaced the opulent, over-designed, and constrictive clothes and accessories of 19th-century fashion.