$134
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11313449 |
| MPN: | FS5484 |
| Model: | FS5484 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Strap Material: | Silicone |
| Strap Colour: | Black |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Dial Colour: | Black |
| Customised: | No |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Case Colour: | Silver |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Bezel Colour: | Silver |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | FS5484 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analogue |
ABOUT
Fossil watch - FS5484 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.